top of page
Bloger

Dwanaście rozgrzewających przypraw

Tak jak obiecałem, po rozgrzewających potrawach przyszła kolej na przyprawy, które pomogą nam się rozgrzać w jesienne i zimowe chłody. Istnieje kilka aromatycznych przypraw i ziół, które nie tylko wzbogacą smak potraw, ale sprawią, że zrobi nam się ciepło i że krew w żyłach będzie szybciej płynąć.


Anyż – ma działanie nie tylko rozgrzewające, ale także zwalcza niestrawność i łagodzi dolegliwości takie jak kaszel. Jego wyrazisty smak świetnie sprawdza się w daniach z mięs, warzyw, w nalewkach i przetworach owocowych, takich jak dżemy czy kompoty.


Chili - pikantna przyprawa, która zawiera kapsaicynę, działa zbawiennie na układ immunologiczny. Ma właściwości antybakteryjnie, antynowotworowe i przeciwcukrzycowe. Poza tym obniża poziom cholesterolu we krwi, dzięki czemu zapobiega występowaniu chorób serca. Oczyszcza drogi oddechowe i rozgrzewa. Pasuje do potraw z fasoli, soczewicy, drobiu, mięs, a także czekolady.


Cynamon - hamuje rozwój bakterii, ma działanie antyseptyczne, czyli odkażające. Napój ze szczyptą cynamonu skutecznie zwalcza np. infekcje gardła. Jest doskonałym źródłem manganu, żelaza i wapnia. Doskonale podkreśla smak deserów, np. szarlotki. Można go dodawać do kawy lub herbaty, a także do dań mięsnych. Dzięki zawartości celulozy pobudza trawienie. Dodatkowo działa przeciwbiegunkowo, obniża poziom cholesterolu i pomaga regulować poziom cukru we krwi.


Gałka muszkatołowa - posiada gorzko-słodki aromat. Poprawia krążenie i korzystnie wpływa na procesy trawienne. Komponuje się z daniami mięsnymi, dynią, sosem beszamelowym, a także niektórymi owocami morza.


Goździki - są idealnym dodatkiem do kawy, herbaty, niektórych zup oraz pasują do potraw mięsnych. Mielone goździki wyostrzają smak pierników i ciast. Skutecznie zwalczają wolne rodniki i oczyszczają organizm z toksyn. Dzięki właściwościom bakteriobójczym wzmacniają układ odpornościowy i zwalczają infekcje. Niezastąpione, przy bólach głowy lub gdy poziom cholesterolu we krwi przekracza normę.


Imbir - posiada wyrazisty i ostry smak, stąd jest idealnym dodatkiem do dań takich jak np. zupa tajska czy dyniowa. W herbacie, w której znajdują się także goździki, cynamon i cytrusy, smakuje równie dobrze. Ma liczne właściwości lecznicze. Jest zalecany m.in. dla kobiet w ciąży, które zmagają się z nudnościami. Wykazuje również działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dlatego warto stosować go w trakcie przeziębienia. Dobrze jest spożywać go również, gdy chce się stracić zbędne kilogramy.


Kardamon - posiada kamforowy zapach i wyrazisty smak. Ma działanie przeciwzapalnie na układ oddechowy, może zahamować rozwój przeziębienia, przy pierwszych objawach. Działa także antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Pobudza apetyt i procesy trawienne, łagodzi mdłości i wpływa kojąco na układ nerwowy. Dodany do herbaty lub kawy nie tylko poprawia ich smak, ale również neutralizuje toksyczne składniki.


Kolendra – ma charakterystyczny smak i intensywny aromat. Olejek z kolendry wykazuje właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dobrze podkreśla walory smakowe mięs, a w szczególności jagnięciny, drobiu i wołowiny oraz może być stosowana do przyprawiania ryb.


Kurkuma - kojarzy się przede wszystkim z kuchnią indyjską, przez jej lekko pikantny smak i korzenny zapach. Potrawom nadaje złocisty kolor. Kurkuma doskonale sprawdza się w daniach z soczewicy i fasoli. Działa rozgrzewająco, dzięki czemu pobudza procesy trawienne. Oprócz tego, że rozgrzewa, działa przeciwzapalnie. Z tego względu zapobiega np. dolegliwościom reumatycznym. Warto spożywać ją również, jeśli borykamy się z problemami skórnymi, takimi jak trądzik i łuszczyca. Ponadto kurkuma stymuluje działanie wątroby i wspomaga pracę serca. Wpływa także na pobudzenie naszego układu immunologicznego.


Rozmaryn - ma działanie rozgrzewające, co pomaga organizmowi w walce z przeziębieniem i grypą. Rozmaryn podnosi również ciśnienie krwi, a także łagodzi bóle głowy, pobudzając nas do pracy. Jego działanie przeciwutleniające sprawia, że znakomicie sprawdza się podczas kąpieli, wspomagając walkę ze skórką pomarańczową pojawiającą się na udach, pośladkach i brzuchu. Świeży rozmaryn wrzucony do oleju lub oliwy opóźnia proces jełczenia, a tym samym wydłuża okres przydatności do spożycia.


Tymianek - ma właściwości bakteriobójcze dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się w czasie zwalczania infekcji. Jest jednym z częściej stosowanych składników tabletek na ból gardła. Jest wykorzystywany również w tworzeniu leków na kaszel oraz na trądzik. Tymianek pomaga w zwalczaniu dolegliwości układu oddechowego i pokarmowego. Zawiera witaminy cenne dla organizmu (witamina A, ryboflawina, niacyna, witamina C i kwas foliowy) oraz minerały (potas, wapń, żelazo, cynk, mangan, magnez, miedź).


Wanilia – dodaje rewelacyjnego aromatu deserom, dobrze komponuje się z owocami i serem. Stanowi dobry środek pobudzający i rozgrzewający organizm. Ponadto wpływa kojąco na system nerwowy.


Przepis na pyszną kawę według kuchni pięciu przemian

Składniki: • smak gorzki – kawa i wrzątek • smak słodki – 1/4 łyżeczki cynamonu i miód • smak ostry – 1/4 łyżeczki kardamonu i imbiru oraz 4 goździki • smak słony – szczypta soli • smak kwaśny – 1/2 łyżeczki soku z cytryny

Do emaliowanego rondla wlewamy 1,5 szklanki wody. Gotujemy, by

doprowadzić do powstania żywiołu ognia.

Zmniejszamy ogień i wsypujemy żywioł ziemi, czyli cynamon. Gotujemy 60 sekund, a następnie wsypujemy ostre przyprawy symbolizujące żywioł metalu, czyli goździki, imbir i kardamon.

Znów gotujemy 1 minutę i dodajemy szczyptę soli – żywioł wody i ponownie gotujemy przez minutę.

Następnie dodajemy sok z cytryny, czyli żywioł drzewa. Gotujemy przez chwilę i wsypujemy czubatą łyżkę kawy. Teraz gotujemy przez około 5 minut, aby kawa dobrze się zaparzyła.

Po wyłączeniu gazu, dodajemy łyżkę miodu (żywioł ziemi), a po upływie dwóch minut rozkoszujemy się wyjątkowym smakiem kawy.


Czy wiecie, że przygotowana według tego przepisu kawa będzie smakowała zupełnie inaczej niż ta tradycyjna? A ponadto nie tylko pobudzi ciało i umysł, doda energii, ale również pozytywnie wpłynie na organizm. Pamiętajmy, że kawy według kuchni pięciu przemian nie słodzimy i nie zabielamy mlekiem ani śmietaną.

10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page