Jesienna melancholia, czyli stan kiedy to nasze samopoczucie, mówiąc oględnie, nie jest najlepsze, dopada wielu z nas. Mało kto bowiem lubi szarugę, słotę i krótki dzień. Jest jednak sposób by uniknąć takich stanów. Z pomocą przyjdzie oczywiście odpowiednia dieta.
Często przyczyną zaburzeń nastroju są niedobory żywieniowe. Jadłospis bogaty w cynk, wapń, tryptofan, magnez i witaminę B, złagodzi objawy stresu, uspokoi, poprawi pamięć i myślenie. Zapomnimy o rozdrażnieniu, kołataniu serca, bezsenności lub drganiu powiek - typowych objawach stresu.
Witaminy z grupy B wzmacniają nasz system nerwowy. Regulują wzrost komórek nerwowych, zapobiegają depresji, wyciszają, dodają energii, biorą udział w syntezie serotoniny, łagodzą stany lękowe, wspomagają wchłanianie magnezu. Witaminy z grupy B można znaleźć w kaszach, fasoli, pestkach słonecznika, w brokułach, kapuście, razowym pieczywie, awokado, w wołowinie, drobiu i rybach.
Flawonoidy to naturalne substancje, które nadają roślinom kolor. Chronią one komórki przed działaniem wolnych rodników. Mają wpływ na ośrodkowy oraz obwodowy układ nerwowy. Znajdziemy je w świeżych owocach i warzywach: jabłkach, mandarynkach, pomarańczach, grejpfrutach, bananach, winogronach, papryce, ogórku, cykorii, selerze naciowym, cebuli, kapuście.
Magnez stabilizuje funkcje układu nerwowego i pracę mózgu. Od tego, ile go mamy, zależy dopływ energii do szarych komórek i reakcje zachodzące w naszych komórkach. Uspokaja, poprawia pamięć i procesy myślenia. Znajdziemy go w kaszy gryczanej, fasoli, orzechach, grochu, szpinaku, bananach, żółtym serze, czekoladzie.
Węglowodany złożone, uwalniając się stopniowo do krwi, pozwalają utrzymać stężenie glukozy na stałym poziomie. Wtedy mózg produkuje odpowiednią ilość serotoniny (hormonu szczęścia), która uspokaja i poprawia nastrój. Węglowodany złożone znajdziemy w warzywach, roślinach strączkowych i produktach z pełnego ziarna. Osoby cierpiące na stres powinny kontrolować poziom cukru we krwi dlatego powinny spożywać 5-6 mniejszych posiłków w ciągu dnia.
Cynk jest potrzebny do produkcji wielu enzymów i hormonów, w tym kontrolujących system nerwowy. Wchodzi w skład każdej komórki organizmu. Wpływa na czynność mózgu. Wzmacniając system nerwowy, pomaga radzić sobie ze stresem. Znajdziemy go w owocach morza, chudym mięsie, drobiu, podrobach, fasoli, grochu, chlebie pszennym pełnoziarnistym, kiełkach pszenicy. Dzienne zapotrzebowanie (16 mg) to 20 dag wątroby albo jedna ostryga wędzona.
Wapń, jeżeli jest go w organizmie jest za mało, komórki nerwowe stają się nadwrażliwe. Bierze udział w uwalnianiu neuroprzekaźników oraz produkcji hormonów żeńskich, które mają wpływ na stan psychiczny kobiety. Od niego zależy odporność na stres. Przyswajanie utrudnia nadmiar białka, kofeina i alkohol. Wapń znajdziemy w nabiale, sardynkach, brokułach, soi, fasoli. Dawkę ok. 1000 mg pokrywają 3 szklanki mleka i 10 dag sera białego.
Witamina D, ma również pozytywny wpływ na nastrój człowieka, a także jest bardzo ważna przy wchłanianiu i odpowiednim rozmieszczeniu wapnia w naszym organizmie.
Tryptofan to aminokwas potrzebny do produkcji neuroprzekaźników: serotoniny i melatoniny, które biorą udział w kontrolowaniu nastroju i snu. Pomaga radzić sobie ze stresem. Organizm nie potrafi go wytworzyć, trzeba go dostarczyć w jedzeniu. Znajdziemy go w rybach morskich, nasionach dyni i słonecznika, orzechach ziemnych, jajkach, awokado, bananach, chudym mięsie, mleku, płatkach śniadaniowych.
Kwasy omega-3 wpływają pozytywnie na nasz układ sercowo-naczyniowy oraz na mają istotną rolę w utrzymaniu dobrego nastroju. Źródłem kwasów omega-3 mogą być łosoś morski, sardynki, migdały, orzechy włoskie, pestki dyni i siemię lniane.
A co powinniśmy wykluczyć z naszej diety?
Powinniśmy ograniczyć w znacznym stopniu spożycie uwodornionych i nasyconych tłuszczów. Kofeina i cukier tylko chwilowo poprawiają nasz nastój, ale gdy przestają działać jesteśmy jeszcze bardziej poirytowani i zmęczeni. Często także ograniczają przyswajanie ważnych składników odżywczych. Alkohol może spowodować zaburzenia nastroju. Warto sprawdzić, czy nie mamy także ukrytych alergii pokarmowych. Jeżeli Wasza dieta obfitowała w tłuszcze nasycone, cukry rafinowane lub ukryte alergeny, można przeprowadzić program detoksykacji, który pomoże oczyścić organizm z nagromadzonych toksyn.
Comentários